Ochotnicza Straż Pożarna w Księżomierzy została założona w 1925 roku. Założycielami Ochotniczej Straży byli: Malinowski Franciszek – naczelnik, Mazepa Julian – naczelnik, Porębski Piotr – sekretarz, Stola Jan – gospodarz
W roku założenia OSP liczyła 26 druhów. Pierwszy sprzęt jaki jednostka miała, to zrobione we własnym zakresie: bosaki, wiadra, tłumnice, i beczki na wodę. Po dużych trudnościach w uzyskaniu tytułu własności na plac pod budowę remizy, rozpoczęto jej budowę w 1928 r.
W 1929 r. ze składek społeczeństwa i czynów społecznych ukończono budowę remizy i sali widowiskowej. Tutaj należy nadmienić, iż budowniczym remizy był Pan Antoni Rajzyngier który robił to za darmo. W komitecie budowy byli druhowie: Pluskwa Teodor, Woźniak Tomasz, Nosek Michał. Po wybudowaniu remizy zakupiono sikawkę ręczną. Do wyjazdu do pożaru były wyznaczane furmanki, które zabierały sprzęt oraz strażaków.
W 1934r. pan Szklarczyk zorganizował orkiestrę dętą, która przygrywała w uroczystościach narodowych, kościelnych i zabawach tanecznych.
Rok 1939 paliła się ulica Kościelna i Dzierzkowska, ludność była bezsilna wobec szalejącego ognia, bo większość strażaków była na froncie, by bronić państwowości polskiej. Okres okupacji to okres zastoju w działalności OSP. Zabroniona jest profilaktyka pożarnicza i działalność kulturalna. Gdy nadeszła upragniona wolność, członkowie OSP ze zdwojoną energią rozpoczęli działalność. Reaktywowane zostaje kółko teatralne, zespół taneczny, który bierze udział w dożynkach centralnych w Poznaniu, Warszawie i Lublinie. Bardzo duży wkład w życie kulturalne miała pani Twaróg Helena oraz Nosek Stanisław.
W 1955 r. OSP otrzymuje motopompę. W czynie społecznym wybudowany zostaje basen przeciwpożarowy. Nasza jednostka wyjeżdżała do pożaru nie tylko na własny teren, lecz również na tereny ościenne: Dzierzkowice Zastawie, Liśnik, Grabówka, Gościeradów.
W 1969r. na wniosek Zarządu powstaje chór męski. Jego dyrygentem jest rodak z Księżomierzy pan Mikita Bronisław. Chór brał udział w Festiwalu Pieśni Partyzanckiej Ziemi Kraśnickiej, w Lublinie, Kazimierzu, Gorzycach. Śpiewał także podczas świąt narodowych i kościelnych.
Samochód jednostka otrzymała w 1973 roku. Był to „Star 29’’. Społeczeństwo Księżomierzy w 1975 r. ufundowało dla OSP sztandar. W czasie uroczystości obchodów 75-lecia, dokonano odznaczenia jednostki OSP w Księżomierzy Złotym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa’’, który został nadany przez Zarząd Główny Związku OSP RP w Warszawie, w uznaniu za działalność jednostki na rzecz zapewnienia społeczeństwu bezpieczeństwa podczas pożarów, klęsk żywiołowych i innych zagrożeń oraz za bogatą działalność kulturalno-wychowawczą.
W roku 2001 na posiedzeniu Zarządu OSP druh Woźniak Romuald podał wniosek o budowie nowej remizy strażackiej. W związku z podanym wnioskiem zarząd zwołał Nadzwyczajne Walne Zebranie. Na zebraniu podjęta została uchwała o budowie nowej remizy. Uchwała została jednogłośnie przyjęta przez wszystkich członków. Projekt na budowę remizy został wydany w 2002 roku. W 2004 r. została rozpoczęta budowa naszej nowej remizy strażackiej. Budowa została sfinansowana ze środków własnych, wsparcia Rady Sołeckiej, zbiórki od społeczeństwa Księżomierzy, dofinansowania Urzędu Gminy. Do końca 2006r. remiza została całkowicie wykończona. W sierpniu tego roku już w nowej remizy odbyły się dożynki gminne.
Jesienią 2010 r. OSP Księżomierz przekazała samochód „Star 29’’ dla OSP Szczecyn, natomiast otrzymała samochód „Star 244’’ od OSP Gościeradów.